„Mała retencja” – czyli dofinansowanie do przydomowych zbiorników retencyjnych i szamb betonowych

Zmiany klimatu stały się mocniej odczuwalne w ostatnich latach. W naszym kraju zaczyna brakować wody. W porównaniu z sąsiednimi krajami nasze zasoby wodne są bardzo niskie. Średnia retencja na jednego Polaka wynosi ok. 1600 m3 wody. Jest to trzy razy mniej, niż średnia europejska.

We Wrocławiu powstał program „Złap Deszcz”, który próbuje walczyć z tym problemem. Podobne idee rodzą się w innych urzędach miejskich i gminnych Polski.

W tym roku rolnicy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc finansowa ma wspomóc inwestycje chroniące gospodarstwa przed brakiem wody. Inaczej mówiąc, dofinansowanie przeznaczone jest w domyśle na zakup zbiorników magazynujących wodę – np. szamba betonowe lub systemy nawadniające.

Kwota dofinansowania może wynosić aż 100 tys złotych. W październiku rusza nabór wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Między innymi w tym formularzu będzie można starać się o wsparcie finansowe ds. małej retencji.

Montaż szamba betonowego Styrobud – umieszczanie płyty

Jak to wygląda w praktyce? Beneficjent składa wniosek do ARiMR o przyznanie pomocy. Finalizowane jest to podpisaniem umowy. Potem następuje realizacja inwestycji, po której zainteresowany składa wniosek o pokrycie kosztów. ARiMR pokrywa maksymalnie 50% kwoty inwestycji (limit do 100 tys złotych).

Wnioskujący może liczyć na pomoc ze strony doradców ARiMR. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, agencja może wysłać kontrolę terenową aby sprawdzić realizację inwestycji.

Niektóre Urzędy Gminne mają własne programy dofinansowania małych retencji i przydomowych oczyszczalni ścieków, dlatego w pierwszej kolejności warto zasięgnąć informacji w tych miejscach.