Montaż szamba betonowego – Poprawne zasady montażu zbiornika

Szamba betonowe montujemy do wcześniej przygotowanego wykopu. Poniżej udzielamy kilka wskazówek, które pomogą Państwu ustalić optymalne warunki do przygotowania takiej realizacji.


Gdzie montować szambo?

Szamba betonowe mogą być usytuowane przy budynkach gospodarczych i mieszkalnych pod warunkiem spełnienia określonych norm. Minimalna odległość szczelnego zbiornika od źródła (np. studni) powinna wynosić minimum 15 metrów, od okien mieszkalnych 5 metrów, a od granicy posesji minimum 2 metry. Optymalna odległość od budynku wynosi od 5 do 20 metrów. Przy większych odległościach istnieje ryzyko wychłodzenia się rury odprowadzającej ścieki – wówczas należy rozważyć termoizolację, aby zredukować osadzanie się tłuszczów i innych substancji organicznych. Dzięki temu zredukujemy ryzyko zarastania zbiornika.


Eksploatacja szamba i opróżnianie zbiornika

Przy przygotowaniu wykopu pod szambo, należy uwzględnić późniejszą eksploatację zbiornika. Miejsce montażu musi być w przyszłości łatwo dostępne dla szambiarki, która opróżni zbiornik. Szamba opróżnia się regularnie, dlatego warto wybrać miejsce takie, które nie będzie utrudniać funkcjonowania nam jak i sąsiadom.

Przygotowanie wykopu pod szambo betonowe Styrobud EkoSamb™

Przygotowanie wykopu

Wykop pod szambo powinien być około 50 cm dłuższy, szerszy i wyższy od wymiarów zewnętrznych zbiornika który montujemy. Musimy pamiętać także o tym, aby dno na którym montujemy zbiornik, było wyrównane i wypoziomowane. Podsypkę należy odpowiednio zagęścić. Dla gruntu glinianego warto wykonać podsypkę stabilizowaną – w tym celu mieszamy piasek z cementem w stosunku 15 do 1.

Leave a Comment