Cenne wskazówki dotyczące budowy szamba

Przydomowy zbiornik na nieczystości to proste i oszczędne rozwiązanie. Możemy go wykorzystać wszędzie tam gdzie nie ma możliwości podłączenia gospodarstwa domowego do sieci kanalizacyjnej. Musimy jednak pamiętać że tę z pozoru prostą i szybką inwestycję musimy zrealizować zgodnie z normami i prawem budowlanym. Warto również przemyśleć lokalizację pod kątem wygody późniejszej eksploatacji zbiornika.

Wybór lokalizacji zbiornika.

Umiejscowienie zbiornika na działce powinno spełniać szereg wymagań określonych prawem budowlanym:

– Zbiornik od drogi lub granicy nieruchomości powinien być umiejscowiony w odległości minimum 2 m,

– Pomimo że szamba betonowe są szczelne, dodatkowo zabezpieczone warstwą impregnatu odległość między zbiornikiem bezodpływowym a ujęciem wody pitnej nie powinna być mniejsza niż 15 metrów,

– Odległość od rurociągów z gazem lub wodociągu to 1,5 metra, a od przewodów elektrycznych 0,8 metra,

– w zabudowie jednorodzinnej lub rekreacyjnej odległość od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi wynosi minimum 5 m.

W szczególnych przypadkach istnieje jednak możliwość odstępstwa od wyżej wymienionych norm przez właściwy organ w porozumieniu z inspektorem sanitarnym.

Jeżeli lokalizacja szamba została uwzględniona na planie zagospodarowania terenu działki dołączonego do pozwolenia na budowę można szambo wykonać nie martwiąc się o żadne formalności. Jeżeli lokalizacja nie została zaznaczona należy postąpić według aktualnych regulacji prawa budowlanego. Budowa szamba o pojemności do 10 m3 nie wymaga konieczności uzyskania pozwolenia. Wystarczy w takim przypadku zgłosić w starostwie lub innym organie administracji budowlanej zamiar budowy i poczekać na akceptację.

Z punktu widzenia wygody montażu i eksploatacji zbiornik powinien znajdować się możliwie blisko domu i utwardzonej drogi lub podjazdu. Duża odległość szamba od budynku może spowodować tworzenie się zatorów w rurach oraz ryzyko wychładzania instalacji w mroźnych miesiącach zimowych. Na etapie montażu konieczne jest wykonanie wykopu za pomocą koparki, sam montaż odbywa się  również przy pomocy samochodu ciężarowego wyposażonego w żuraw HDS. Musimy więc pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni dla operacji montażu oraz wygodnym dojeździe do wskazanego miejsca. Przydatnym rozwiązaniem mogą okazać się płyty i elementy drogowe które można wykorzystać jako tymczasowe lub stałe rozwiązanie. Przydomowe szambo łączy się również z cyklicznymi wizytami cysterny asenizacyjnej, warto więc rozważyć wykonanie instalacji odbiorczej łączącej zbiornik np. z ogrodzeniem. Ułatwi to pracę firmie asenizacyjnej bez wchodzenia i wjazdu na teren posesji ciężkim samochodem.

Utwardzony dojazd do miejsca montażu ułatwi pracę naszej ekipie

Jaki wykop pod zbiornik?

Wymiary wykopu pod zbiornik są uzależnione od wielkości zakupionego szamba, sam wykop powinien być jednak  o ok. 50 cm większy od zewnętrznych wymiarów zbiornika. Poniżej znajduje się tabela z wymiarami pod zbiorniki o określonych pojemnościach (dane orientacyjne):

Pojemność zbiornika [M³]WYMIAR ZBIORNIKA [M] (D X SZ X W)WYMIAR WYKOPU [M] (D X S X W)
42,40 x 2,0 x 1,103,00 x 2,50 x 1,70
62,40 x 2,00 x 1,503,00 x 2,50 x 2,10
83,00 x 2,40 x 1,503,50 x 3,00 x 2,00
103,00 x 2,40 x 1,703,50 x 3,00 x 2,40
123,00 x 2,40 x 2,004,00 x 2,90 x 2,50
Wymiary zbiorników i wykopów

 Dla poprawnego funkcjonowania zbiornika niezbędne jest jego stabilne osadzenie. Konieczna jest więc zagęszczona, wypoziomowana podsypka cementowo-piaskowa na dnie wykopu która ustabilizuje podłoże. Kolejną niezbędną rzeczą jest spadek dla rur odprowadzających ścieki. Reguła mówi o 2-3% co daje 2 cm na metr bieżący rury jednak kluczowe znaczenie ma w tym przypadku głębokość usadowienia zbiornika oraz jego odległość od budynku. Przy zakopywaniu zbiornika oraz późniejszych pracach przy niwelacji terenu należy pamiętać o pozostawieniu na powierzchni końcówki komina z włazem betonowym lub stalowym. Optymalnym rozwiązaniem jest wyprofilowanie gruntu na wysokość włazu bądź zamaskowanie go przy użyciu palisad ogrodowych.

Jak Państwo widzą to z pozoru proste przedsięwzięcie wymaga pewnych przygotowań, aby uniknąć w przyszłości konieczności poprawek i zapewnić poprawne funkcjonowanie instalacji. Warto więc skonsultować się z fachowymi doradcami a budowę powierzyć doświadczonym specjalistom.

Zapraszamy do kontaktu pod numerem +48 722 114 115!

Leave a Comment