Kraków i Tarnów wspierają małą retencję wody.

Rządowy program „Moja Woda” nie jest jedyną inicjatywą na terenie kraju wspierającą budowę przydomowych zbiorników na wodę. Dofinansowanie do tego typu inwestycji zapewniają również niektóre samorządy lokalne. Przykładem może być Kraków który program dofinansowania budowy zbiorników prowadzi już od 2014 roku. Szacuje się że od rozpoczęcia programu udało się wykonać ok. 500 instalacji na terenie miasta a cała kwota dofinansowania wyniosła 3 miliony złotych. W związku z dużym zainteresowaniem oraz wzrostem świadomości mieszkańców w roku 2020 roku miejscy radni zdecydowali przeznaczyć 2 miliony złotych oraz zmienić zasady finansowania. Obecnie mieszkańcy Krakowa mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 procent poniesionych kosztów w przypadku budowy podziemnego zbiornika na wody opadowe i roztopowe. Przekazane środki mogą być przeznaczone na zakup i montaż urządzeń oraz modernizację istniejącej instalacji w celu podłączenia jej do systemu gromadzenia wody opadowej i roztopowej.

Wzorem Krakowa w tym roku swój program wprowadził Tarnów. Magistrat zdecydował przeznaczyć na dofinansowanie budowy instalacji małej retencji 200 tysięcy złotych co według prognoz pozwoli wykonać ok. 100 zbiorników na terenach posesji prywatnych. Miejscy radni zapewniają że skromna z początku pula pieniędzy na program ma być w kolejnych latach sukcesywnie zwiększana. Co ciekawe w  przypadku tarnowskiego programu dofinansowanie obejmuje również wykonanie instalacji na posesjach niezamieszkałych czyli popularnych działkach rekreacyjnych lub garażach. Mieszkańcy mogą liczyć na zwrot nawet 60 procent wydatkowanej kwoty  a maksymalna pula pieniędzy na dofinansowanie na terenie jednej nieruchomości wynosi 4 tys. złotych. Nabór wniosków do programu w Tarnowie ma ruszyć końcem sierpnia. Można je składać w Wydziale Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

Więcej informacji uzyskacie Państwo śledząc strony miejskich urzędów:

TARNÓW

KRAKÓW

Szambo24 by Styrobud dostarcza zbiorniki betonowe na wody opadowe oraz roztopowe o pojemnościach 4m³ /6m³ / 8m³ / 10m³ / 12m³ na terenie Krakowa, Tarnowa jak również pozostałej części województwa małopolskiego. Zapewniamy fachową obsługę, transport oraz montaż zbiorników.

Schemat budowy betonowego zbiornika

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu!

Leave a Comment